مرکز تحقیقات بیماری های پستان بر آن است تا با بررسی میزان شیوع، روند پیشرفت، میزان ابتلا، میزان مرگ و میر، روش های پیشگیری و درمانی بیماری های پستان و ریسک فاکتورهای سرطان پستان، بستری مناسب برای گسترش کمی و کیفی تحقیقات پایه و کاربردی فراهم کند. این مرکز از سال 1392شروع به کار کرده است.

Feature Slides

نشست هماهنگی چگونگی آموزش در خصوص سرطان سینه1396-7-30

به مناسبت هفته ملی سلامت بانوان تاکید شد: اهمیت ارتقای سطح آگاهی بانوان جامعه در تشخیص زودرس سرطان سینه 

نشست هماهنگی چگونگی آموزش در خصوص سرطان سینه، به مراقبان سلامت و بهورزان برگزارشد.

به گزارش "وب دا" در شیراز، معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گفت: سرطان سینه، شایع‌ ترین سرطان در بانوان ایرانی به شمار می رود، اما در صورت تشخیص به موقع و درمان اصولی، در بیشتر مواقع قابل درمان است.

دکتر "محمدجواد مرادیان"، افزود: معاینه خود فرد، پزشک و تصویربرداری مانند ماموگرافی و سونوگرافی، راه‌های متداول تشخیص زودهنگام توده‌ های خوش خیم و بدخیم سینه است.

او آموزش معاینه سینه از سوی خود فرد را از اهمیت زیادی برخوردار دانست و توضیح داد: بانوان می‌ توانند با معاینه ماهانه خود، هر تغییر قابل لمس را احساس کرده و در صورت وجود توده یا تغییر شکل، به پزشک مراجعه کنند.

دکتر مرادیان، با اشاره به اهمیت غربالگری سالیانه، بیان کرد: غربالگری سالیانه در کنار معاینه خود فرد، باعث می‌شود تا بیش از 90 درصد تغییرات غیرطبیعی در سینه مشاهده و مورد بررسی قرار بگیرد.

معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه، اضافه کرد: تشخیص زودرس سرطان سینه، مستلزم ارتقای سطح آگاهی بانوان جامعه در خصوص این بیماری است.


دکتر "سیروس وجدانیان"، مدیرگروه توسعه شبکه و ارتقای سلامت دانشگاه نیز از انجام برنامه ریزی لازم برای آموزش تئوری تمامی بهورزان و مراقبان سلامت تحت پوشش دانشگاه تا پایان سال خبر داد و تاکید کرد: در راستای آموزش عملی نیز، پس از مشخص شدن ظرفیت كلينيك پيشگيري از سرطان سینه، مراقبان سلامت، ماماهای مراکز جامع سلامت و پزشکان خانم، بر اساس اولویت تحت آموزش قرار می گیرند.

مسوول اجرايي كلينيك پيشگيري از سرطان پستان و مدیر اجرایی مرکز تحقیقات بیماری های پستان دانشگاه، گفت: اگر تشخیص سرطان سینه در مرحله یک باشد، تا 98درصد بقای فرد را به همراه دارد و در مرحله دو، تا 92 درصد بقا گزارش شده است، اما در مراحل بالاتر، امکان بقا به شدت پایین می آید، بنابراین آموزش تمامی دست اندرکاران برنامه سلامت و عموم مردم، از اهمیت بسزایی برخوردار است.

دکتر "مجید اکرمی"، افزود: کلینیک پیشگیری و درمان سرطان سینه دانشگاه، واقع در طبقه پنجم مجتمع تخصصی و فوق تخصصی شهید مطهری شیراز، جزو کلینک های برتر در کشور در زمینه تشخیص و پیشگیری این بیماری است.

این نشست با حضور دکتر "محمدجواد مرادیان" معاون فنی معاونت بهداشتی، دکتر "مجید اکرمی" مسوول اجرايي كلينيك پيشگيري از سرطان سینه و مدیر اجرایی مرکز تحقیقات بیماری های سینه، دکتر "سیروس وجدانیان" مدیرگروه توسعه شبکه و ارتقای سلامت معاونت بهداشتی، دکتر "سید محمدصادق کشفی نژاد" مدیرگروه سلامت خانواده، جمعیت و مدارس معاونت بهداشتی، مهندس "فرانک فتحی" کارشناس مسوول امور بهورزی معاونت بهداشتی دانشگاه، دکتر "عبدالحسین فرح بخش" رئیس مرکز بهداشت شهدای والفجر، دکتر "حمیدرضا قاسم پور" رئیس مرکز بهداشت شهدای انقلاب و دکتر "علی تهمتن" رئیس مرکز بهداشت شهدای گمنام شیراز، برگزار شد.

پایان خبر

منبع: http://webda.sums.ac.ir/news-96-2/0197